Wycieczka uczniów XIV LO do Warszawy

631
Opublikowano: 24 stycznia 2022
Dodano przez: Anna Masztaleruk

15 grudnia 2021 uczniowie XIV Liceum Ogólnokształcącego uczestniczyli w wycieczce do Warszawy, pełnej wrażeń, ciekawych miejsc i sporej dawki ekscytujących informacji.


Pierwszym punktem programu była wizyta w X Pawilonie Cytadeli, miejscu budzącym grozę w każdym Polaku w XIX i na początku XX wieku.  Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej to jedno z najważniejszych miejsc martyrologii polskiej z epoki zaborów, przez które przewinęło się około 40 tysięcy więźniów – bojowników o wyzwolenie narodowe i przemiany społeczne. Wśród nich były tak wybitne postaci polskiej historii jak Romuald Traugutt, Józef Piłsudski, Roman Dmowski czy ksiądz Piotr Ściegienny.


Kolejnym miejscem, które odwiedziła młodzież podczas wycieczki z XIV LO, było Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Niezwykle ciekawe muzeum poświęcone jednemu z ojców naszej niepodległości. Marszałek to ikona polskiej tradycji niepodległościowej, bez której nie istnieje najnowsza historia Polski. Prof. Grzegorz Nowik tak o nim pisał: Józef Piłsudski miał w sobie siłę charakteru i ducha, którą nazywał imponderabiliami. I ta siła w wielu wypadkach decydowała o powodzeniu jego działań. Te imponderabilia to – niezłomność, wierność sobie, uczciwość, system wartości, bezinteresowność, skupienie się na celu. (…) Siłą Piłsudskiego był umiejętność zarażenia swoimi ideałami innych, przekonywania ich do swojej woli, skupiania wokół siebie.


Wystawa prowadzi nas przez życie Józefa Piłsudskiego – poznajemy go jako małego chłopca zakochanego w polskiej historii i literaturze, i ta miłość, która towarzyszyła mu przez całe życie, była siłą napędową jego działalności. Jej efektem był 11 listopada 1918 roku – niepodległość naszej Ojczyzny.

Wycieczkę zorganizowała p. Małgorzata Sidor.


© 2024 XIV LO Wszystkie prawa zastrzeżone
Design by Norten
Skip to content