Wycieczka uczniów XIV LO do Warszawy 27.04.2022

606
Opublikowano: 31 maja 2022
Dodano przez: Anna Masztaleruk

27 kwietnia 2022r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce do Warszawy. Wyjazd miał charakter tematyczny i wiązał się z ponurą rocznicą 80. rocznicy konferencji w Wansee, na której podjęto decyzję o tzw. ostatecznym rozwiązaniu kwestii żydowskiej. Pierwszym punktem programu było warszawskie getto i jego historia, ze szczególnym uwzględnieniem miejsc opisanych w reportażu Hanny Krall „Zdążyć przed Panem Bogiem” i związanych z powstaniem w kwietniu 1943 roku. Tragiczny los ludności żydowskiej i jej determinację w walce o godność symbolizuje bunkier przy ulicy Miłej 18, gdzie zginął przywódca powstania Mordechaj Anielewicz wraz ze swoimi kompanami. Kolejnym symbolem warszawskiego getta był Umschlagplatz, miejsce, z którego wywieziono na śmierć ponad 300 tysięcy obywateli polskich żydowskiego pochodzenia. Ten fragment historii Polski jest niezwykle bolesny, ale tym bardziej warto o nim pamiętać. Aby zrozumieć dobrze losy Żydów i wspólną polsko-żydowską historię, należy koniecznie odwiedzić Muzeum Żydów Polskich Polin. Dzieje tej społeczności w Polsce ukazane zostały od średniowiecza, poprzez inne epoki aż do czasów współczesnych.
Czy był statut kaliski, czy Estera istniała naprawdę, jak wyglądał tradycyjny ślub żydowski, czym jest menora, kim byli chasydzi, co to jest synagoga? Na wszystkie te pytania nasza młodzież zna już odpowiedzi – wycieczka miała ogromny walor edukacyjny. 

Wyjazd zorganizowała nieoceniona Pani Małgorzata Sidor, opiekę nad uczniami sprawowali Pani Monika Garbacz oraz Pan Robert Struski.

Fot. Pani Monika Garbacz


© 2024 XIV LO Wszystkie prawa zastrzeżone
Design by Norten
Skip to content